Sklep e-hunter.pl

Blog

Dogtrekking – jak bieg to tylko z towarzyszem!

Aby rozpocząć przygodę ze sportem warto przebadać psa oraz (w przypadku szczeniaków) poczekać, aż rozwój układu kostnego w pełni się ukształtuje.

By rozpocząć przygodę z dogtrekkingiem warto zaopatrzyć się nie tylko w wygodne buty i praktyczny plecak. Istotny jest również asortyment dla psa. Dobrze dopasowane szelki odciążą układ stawowo-kostny.

Co zabrać?

dogtrekking-hunter

Pas biodrowy ze smyczą z amortyzatorem stłumi mocne szarpnięcia, dodatkowo sprawi, że będziemy mieli wolne ręce. Konieczna jest również miska dla psa. Dobrze jeśli nie zajmuje dużo miejsca. My polecamy te składane, które można również doczepić do plecaka. Nie zapominajmy o wodzie. Nie zawsze na trasie spotkamy zdatne źródło. Warto się również zaopatrzyć w chociaż niewielką apteczkę – w razie skaleczeń można udzielić doraźnej pomocy. Proponujemy też buty dla psa, szczególnie gdy na szlaku pojawią się ostre krawędzie raniące opuszki łap. Wybierając się na wędrówkę można zaopatrzyć pupila w plecak. Pamiętaj, żeby waga po wypełnieniu nie przekroczyła 1/3 masy ciała psiaka. Jeśli planujesz wędrówki wieczorem dobrze jest zaopatrzyć się w latarkę. Zalecanym jest oznaczenie psa w odblaski.

Zanim rozpoczniemy trasę warto wprowadzić do treningów  rozgrzewkę (nie tylko nas, ale i psa). Pamiętajmy też żeby wydłużać stopniowo dystanse. Nie narzucajmy od razu za dużego tempa. Wzmocnijmy najpierw kondycję psa.

hunter-szelki-norweskie

Zawody:

Kiedy już nabędziemy doświadczenia możemy zacząć brać udział w biegach na orientację lub typowych zawodach na dogtrekking. Jeżeli czujemy się na siłach możemy startować nawet z dwoma psami. Na starcie przy biegu na orientację otrzymamy mapkę wyznaczonej trasy oraz zaznaczone punkty na których musimy się pojawić, więc warto zaopatrzyć się w kompas (przy okazji ćwicząc w ten sposób swoją orientację przestrzenną). Na zawodach będziemy mogli wybrać dystans. Dla początkujących i tych najmłodszych mini – 10-15 km. Dystans mid 25-30 km dla tych co już bez problemu dają sobie radę bardziej wymagającymi trasami. Dystans long 40- 50 km dla doświadczonych drużyn. I ultra długi,  z odcinkiem do pokonania nawet 100 km z limitem czasowym, organizowany głównie za granicą.

Czerpmy radość ze wspólnego wędrowania i odkrywania uroków natury.

Dodaj coś od siebie i skomentuj ten wpis!

Twój adres email nie zostanie opublikowany.

Nasza strona używa plików cookies, a korzystanie z niej oznacza zgodę na ich wykorzystanie. Dowiedz się więcej