Sklep e-hunter.pl

Blog

Kojec i buda dla psa – przepisy prawne

Jedne z najważniejszych przepisów Ustawy z dnia 21 sierpnia 1997 roku o Ochronie Zwierząt mówią o tym, że: „Kto utrzymuje zwierzę domowe, ma obowiązek zapewnić mu pomieszczenie chroniące je przed zimnem, upałami i opadami atmosferycznymi, z dostępem do światła dziennego, umożliwiające swobodną zmianę pozycji ciała, odpowiednią karmę i stały dostęp do wody”(rozdział 2, Art. 9.1).

Jak możemy przeczytać w kolejnym punkcie: „Zabrania się trzymania zwierząt domowych na uwięzi w sposób stały dłużej niż 12 godzin w ciągu doby lub powodujący u nich uszkodzenie ciała lub cierpienie oraz niezapewniający możliwości niezbędnego ruchu. Długość uwięzi nie może być krótsza niż 3 m” (rozdział 2, Art. 9.2).

pies w budzie

Większość z nas ma psiaki kanapowe, ale z różnych względów psy trzymane są również na dworze w kojcach i budach.

Czy wiesz co prawo mówi o wymogach technicznych, które trzeba spełnić budując zwierzęciu budę lub kojec? Pamiętajmy, że niewiedza nie zwalnia nas z odpowiedzialności karnej.

Rozporządzenie Ministra Środowiska z dnia 20 stycznia 2004 roku dotyczące minimalnych warunków utrzymania poszczególnych gatunków zwierząt wykorzystywanych do celów rozrywkowych, widowiskowych, filmowych, sportowych i specjalnych mówi między innymi o tym, że:

W przypadku zastosowania kojca z budą pies powinien być trzymany luzem. Wytyczne dotyczące wymiarów kojca są następujące: podstawa 2,5 m oraz długość, szerokość, wysokość również 2,5 m. Pamiętajmy, że wszystkie wytyczne określane są tylko dla jednego psa (lub suki z młodymi). Temperatura w środku budy powinna wynosić POWYŻEJ 0°C – aby takową uzyskać należy użyć materiałów, które będą chroniły zwierzaka przed czynnikami atmosferycznymi.

Kojec powinien być wyposażony w pojemnik na wodę oraz osobno pojemnik na karmę i kratkę ściekową (niedostępną dla psa). Dach powinien być pokryty tworzywem odpornym na korozję. Co ważne – dach budy powinien być również zdejmowalny (w celu czyszczenia, wietrzenia, dezynfekcji budy). Kojec powinien mieć furtkę, która otwiera się do wewnątrz oraz drzwiczki do podawania jedzenia.

W okresie zimowym wejście do budy powinno zostać przykryte materiałem izolacyjnym!

Pamiętajmy, że każdy właściciel zwierzęcia jest zobowiązany do zapewnienia mu jak najlepszych warunków do życia. Regularne czyszczenie kojca/budy,  zapewnienie mu odpowiedniego miejsca do wybiegania, odpowiednie żywienie oraz stały dostęp do wody to podstawa. Dodajmy do tego dużo miłości i spędzania czasu z naszym najlepszym przyjacielem. Ważne, by pies miał spokój i czuł się komfortowo i bezpiecznie.

Dodaj coś od siebie i skomentuj ten wpis!

Twój adres email nie zostanie opublikowany.

Nasza strona używa plików cookies, a korzystanie z niej oznacza zgodę na ich wykorzystanie. Dowiedz się więcej