Sklep e-hunter.pl

Blog

Nastała era frisbee dla psa!

Zawody frisbee zaczęły się w Polsce niedawno, zyskały ogromną popularność i podbiły serca. A właściwie jak to się wszystko zaczęło? 

Podczas przerwy w meczu baseballowym w latach 70-tych Alex Stein z Whippetem Ashley wystąpił przed widzami z krótkim programem disc dog, wiele osób pozazdrościła tego występu i rozpoczęła ćwiczenia ze swoimi psiakami na całym świecie. Frisbee stało się wtedy bardzo popularne.

hunter-frisbee-3

A teraz parę przydatnych zwrotów:

Backhand – Najprostszy i prawdopodobnie najczęściej stosowany rzut, od którego każdy zaczyna naukę z Frisbee dla psa. Jest to najbardziej ogólny i naturalny sposób na wyrzucenie dysku. Istnieje bardzo dużo wariacji oraz rodzaju chwytów tego rzutu.

Forehand – wymaga pewnej praktyki. Dobry na krótki, średni i długi dystans. zużywa najmniej energii i można go rzucić w ciągu milisekund. Kluczowym elementem rzutu  jest „spin” (rotacja), jaki zawodnik wykona na dysku.

Roller –  rzut po którym dysk toczy się po ziemi. Idealny na początek, by zacząć przygodę psa z dyskiem.

Floater – dysk wyrzucony w górę tak, żeby jak najdłużej utrzymywał się w jednym miejscu w powietrzu.

Twohand – dysk wyrzucony z użyciem 2 rąk.
Butterfly – dysk obracający się wokół własnej osi.

Hammer – rzut dyskiem zupełnie jak siekierą, ale pod odpowiednim kątem. Tor lotu dysku jest po łuku i kończy się do góry nogami.

Brush – rzut dysku z uderzeniem ręki, dzięki czemu nadany jest dalszy tor lotu.

Kick – rzut dysku z kopnięciem, który nadaje dalszy tor lotu. Zaawansowany rzut, wymagający częstych ćwiczeń.

Airbounce – rzut w dół, gdzie dysk zostaje podniesiony w górę przez strumień powietrza zanim dysk dotknie ziemi. Ten rzut wymaga dużej mocy i przestrzeni oraz dużego doświadczenia.

Ground Bounce, Skip – dysk przednią częścią tarczy uderza w ziemię, co powoduje jej odbicie i wzlot do góry. Wymaga dużego doświadczenia i płaskiego podłoża.

Over – pies łapie dysk nad dowolną częścią ciała zawodnika.

Vault – odbicie od dowolnej części ciała zawodnika np. noga, plecy, jednocześnie pies łapie dysk.

Flip – pies łapie dysk jednocześnie obracając się wokół własnej osi z wyskokiem. 

Multiple – kilka krążków rzucanych w szybkiej sekwencji zwykle z niewielkiej odległości i przed rzucającym.
Dog catch – złapanie psa przez przewodnika, gdy ten łapie frisbee.

Fish – dysk złapany przez psa, po czym odebrany przez przewodnika (zanim pies spadnie na ziemię).

A oto konkurencje (frisbee dla psa) w jakich możecie brać udział:

Freestyle efektowne widowisko z muzyką w tle z  prezentacją różnych figur i technik rzutów. Cały układ choreograficzny powinien trwać 2 minuty. Oceniany jest występ zawodnika, występ psa, współdziałanie oraz skuteczność. Do zdobycia aż 100 punktów.

ThrowNGo sportowe aportowanie frisbee, do odpowiednich stref punktowych. Tu oceniana jest dokładność, skuteczność chwytania i szybkość przynoszenia dysku.

Frizgility dla fanów agility i frisbee, gdyż jest to kombinacja tych dwóch sportów. W ciągu 60 sekund drużyna stara się zdobyć jak najwięcej punktów. Na polu startowym ustawione jest 3-5 przeszkód agility (najczęściej hopka, tunel, hopka) oraz wyznaczone są dwie strefy rzutu dyskiem oraz Strefa Złotego Środka (tzw. Sweet Spot). Pies pokonuje kolejno przeszkody na zmianę z łapaniem dysku tak długo, dopóki nie skończy się czas. Oceniane jest pokonanie prawidłowe przeszkód, chwyt dysku w wyznaczonych strefach a także dodatkowo – gdy pies, dysk i człowiek znajdują się w Sweet Spot w ostatnich sekundach rundy otrzymują kolejne punkty.

Far Out bazuje na Longdistance. Ta konkurencja składa się z dwóch rund: „Runda Trzech Kroków” oraz „Runda Złotego Rzutu”. Zawodnik ma 90 sekund na 3 rzuty dyskiem, każdy zakończony chwytem frisbee przez psa. Liczona jest odległość dla chwytów, każdy jard to jeden punkt. „Runda Złotego Rzutu” to możliwość poprawy rezultatu  swojego najsłabszego rzutu z poprzedniej rundy.

Dog Dartbee – konkurencja polegająca na rzucaniu dyskiem do namalowanej na trawie tarczy tak, aby pies złapał dysk w odpowiedniej strefie punktowej, im bliżej środka tym więcej punktów jest przyznawanych. Bardzo ważna jest tutaj precyzja rzutów.

Time Trial – tu liczy się szybkość w aporcie. Zawodnik w ciągu 60 sekund wykonuje dwa rzuty poza linią 20 jardów, zadaniem psa jest złapanie dysku i jak najszybszy powrót do linii startu.

Super-Pro Toss & Fetch – konkurencja dystansowo- dokładnościowa dla zaawansowanych zawodników. Zawodnicy rzucają dysk w dal, najwyżej punktowana jest odległość ponad czterdziestu jardów. Dodatkowe punkty można otrzymać gdy pies wyskoczył po dysk i żadna z jego czterech łap nie miała kontaktu z podłożem oraz gdy chwyty dysku odbyły się w strefie bonusowej- to wąski (niecałe 5 metrów) pas biegnący przez środek pola startowego. Zadaniem psa jest skuteczne złapanie dysku oraz powrót. Maksymalnie można zdobyć 25 punktów.

hunter-frisbee-2

Uff… kiedy już przyswoimy te wszystkie skomplikowane słowa, wyuczymy się zasad konkurencji frisbee i nasz piesek dostanie zielone światło do wykonywania tych wszystkich skomplikowanych ewolucji od weterynarza, możemy przystąpić do nauki. Najlepiej gdybyśmy najpierw sami opanowali rzuty pod okiem doświadczonych trenerów, a potem możemy w niesamowity świat frisbee dla psa wprowadzić swojego pupila.

 I pamiętajmy najważniejsza jest dobra i bezpieczna zabawa!!

 Życzymy sukcesów – tych większych i mniejszych.

Dodaj coś od siebie i skomentuj ten wpis!

Twój adres email nie zostanie opublikowany.

Nasza strona używa plików cookies, a korzystanie z niej oznacza zgodę na ich wykorzystanie. Dowiedz się więcej