Sklep e-hunter.pl

Blog

Nosework

Nos psa oprócz tego, że mokry (w różnych kolorach i kształtach) bez wątpienia odgrywa najistotniejszą rolę w życiu naszego pupila. Pies ma o około czterdzieści razy bardziej wyostrzony węch od człowieka, dlatego z powodzeniem jest wykorzystywany do poszukiwań czy to ludzi czy konkretnych substancji. I tak też powstał Nosework. Sport dla każdego, czy małego czy dużego, czy rasowego czy też nie, starszego czy młodszego (psy powyżej 10-go miesiąca już mogą brać udział w zawodach) a także i psa niepełnosprawnego. Trzeba podkreślić że nie trzeba mieć psiaka o wyjątkowych zdolnościach kondycyjnych, sport ten nie obciąża nadmiernie stawów. Nosework stymuluje psi mózg i opóźnia procesy starzenia się komórek, to takie sudoku dla psa. 

Mega skupiony pies nie tylko angażuje się w ten  sposób wyciszając, ale wzmacniana jest też jego pewność siebie, gdyż opiera się na dużej samodzielności. My jako upośledzony gatunek w pełni musimy opierać się na nosie psa. Nosework jest polecany też dla nerwusów, które są wulkanem energii. Mówi się, że 20 minut pracy nosem spala tyle energii, co dwugodzinny spacer.

Przygotujcie więc pudełeczka, zapachy najlepiej olejków: cynamonowego, pomarańczowego czy goździkowego (takie są na egzaminach w Polsce), dużo extra smaczków i mega pozytywnej energii i działamy!

Kiedy pies przyswoi sobie pracę z pudełeczkami i  kartonami, możemy dołożyć do obrazu poszukiwań elementy wnętrz, takie jak krzesła, i stopniowo przechodzić do przeszukiwania pomieszczeń, komplikując zadanie w poszukiwania odpowiedniego zapachu.

 Jeśli już opanujesz tę dziedzinę sportu możesz wybrać się na egzamin, podczas którego pies na wstępie ma za zadanie w ciągu 3 minut wskazać zapach olejku w jednym z 12 kartonowych pudełek. Sposób oznaczania próbki zapachu jest dość dowolny, byle nie został zniszczony czy pochłonięty. 

Istnieją różne kategorie (każda z nich ma 3 poziomy trudności)
NW – Exterior – poszukiwanie zapachu na świeżym powietrzu.
NW – Interior – poszukiwanie zapachu w budynkach.
NW – Vehicles – poszukiwanie zapachu w pojazdach.
NW – Water – poszukiwanie zapachu w wodzie.
NW – Container – przeszukiwanie pojemników
NW – Sniff&Gob – wygrywa ten kto znajdzie najwięcej próbek w najkrótszym czasie

Klasa Master to najtrudniejsza klasa. Prócz tego, że zawiera w sobie wszystkie wyżej wymienione elementy – oczywiście zawiera w sobie dodatkowe utrudnienia. Możliwość startu w niej mają tylko psy, które zaliczyły poprzednie poziomy.

Poziomy w każdej kategorii różnią się od siebie stopniem trudności:

Poziom pierwszy – poszukiwanie jednego zapachu – olejku cynamonowego.

Poziom drugi – poszukiwanie dwóch zapachów – olejek cynamonowy i pomarańczowy.

Poziom trzeci – poszukiwanie trzech zapachów – dodawany olejek goździkowy.

Stopniowo dodawane są rozproszenia w postaci jedzenia bądź zwodniczych zapachów.

A i co ważne – nosework nie wymaga dużej przestrzeni, spokojnie możesz z psem pobawić się w domu, nawet gdy pogoda nie sprzyja. Pamiętaj też by sesje nie były za długie, to ma być najlepsza zabawa na świecie! 

Jeśli chcesz możesz wybrać się też na szkolenia do psiej szkoły i pod okiem fachowca rozwijać umiejętności najlepszego psiego nosa na dzielni.

dog-2767447_1920

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

To który kartonik skrywa zapach pomarańczy?!

 

Dodaj coś od siebie i skomentuj ten wpis!

Twój adres email nie zostanie opublikowany.

Nasza strona używa plików cookies, a korzystanie z niej oznacza zgodę na ich wykorzystanie. Dowiedz się więcej