Sklep e-hunter.pl

Blog

Jakie obowiązki ma właściciel psa?

Posiadanie psa wiąże się nie tylko z przyjemnościami – to także szereg obowiązków. Warto o tym pamiętać i zapoznać się z odpowiednimi przepisami prawa. Czy wiedziałeś o wszystkich jako właściciel psa?

Najistotniejszy punkt ustawy o ochronie praw zwierząt mówi, iż „zwierzę nie jest rzeczą”. W związku z tym….

Najważniejszym obowiązkiem spoczywającym na właścicielu jest zapewnienie zwierzęciu odpowiednich warunków bytowania. Istotnym jest, aby chronić czworonożnego przyjaciela przed mrozem, upałem i złymi warunkami atmosferycznymi. Oczywiście dla wszystkich miłośników zwierząt jest to oczywiste  (choć wiemy, że niestety nie dla wszystkich ludzi) –  wymagane jest karmienie (właściwie zbilansowaną dietą) oraz stały dostęp do wody. Niedozwolone jest trzymanie zwierząt domowych na uwięzi dłużej niż 12 godzin w ciągu doby.

Obowiązkowym są również szczepienia ochronne – w szczególności szczepienie przeciwko wściekliźnie (co roku). Za jego niedopełnienie grozi kara grzywny (nawet do 500 zł).  Ważnym jest aby pamiętać o regularnym odrobaczaniu psa, zabezpieczeniem przed pchłami i kleszczami oraz wizyty u weterynarza kiedy podejrzewamy objawy choroby!

Pamiętajmy także, że za szkody spowodowane przez zwierzę – odpowiedzialność ponosi WŁAŚCICIEL. Jeśli szkoda majątkowa nie przekroczy 250 zł – będzie to traktowane jako wykroczenie. W przypadku wyrządzonej szkody na osobie – wymiar kary zależy od zaistniałego uszczerbku na zdrowiu poszkodowanego. Odpowiedzialność spoczywa na osobie (niekoniecznie właścicielu), która sprawowała opiekę nad zwierzęciem. Nie jest istotnym fakt czy w danym momencie było pod faktycznym nadzorem człowieka (w przypadku gdyby nam uciekło bądź zabłądziło).

Nie zapominajmy o zabraniu na spacer smyczy oraz kagańca (tu w zależności od rasy psa). Zabrania się wypuszczania psów bez możliwości ich kontroli i identyfikacji zwierzęcia. Należy zachować ostrożność w trzymaniu swojego psa. Zakaz nie dotyczy terenu prywatnego, gdzie pies nie ma możliwości wyjścia. Według Kodeksu Wykroczeń niezastosowanie się do powyższych przepisów grozi karą grzywny 250 zł lub karze nagany.  

Posiadając psa warto zapoznać się z odpowiednimi aktami prawa miejscowego (gdzie uchwały mogą się od siebie różnić) – znajdziemy je w ustawie o utrzymaniu czystości i porządku. Przepisy te określają również kwestie związaną z opłatą lokalną za posiadanie psa i opłaty za przewóz zwierzęcia środkami komunikacji miejskiej.

Jeśli mowa o czystości – każdy właściciel psa jest zobowiązany do sprzątania odchodów! Za niedopełnienie tego obowiązku może zostać ukarany (zarówno przez Straż Miejską i Policję) mandatem od 20 zł do 500 zł! Na szczęście świadomość społeczeństwa w tej kwestii gwałtownie wzrasta – co nas ogromnie cieszy. Do sprzątania nieczystości warto wybierać worki biodegradowalne – przyjazne dla środowiska.

Przepisy prawa nie określają dokładnych regulacji na temat przewożenia psa w samochodzie. Określają natomiast, że przewóz ma się odbywać w sposób bezpieczny (gdy policjant stwierdzi, że przewóz zagraża bezpieczeństwu może wystawić mandat do 200 zł).  My polecamy do tego specjalne pasy samochodowe i transportery do przewożenia zwierzęcia.  

Posiadanie psa zaliczanych do ras agresywnych wymaga specjalnego zezwolenia właściwego organu gminy. To między innymi: Amerykański pit bull terrier, pies z Majorki (Perro de Presa Mallorquin), Buldog amerykański, Dog argentyński, pies kanaryjski (Perro de Presa Canario), Tosa inu, Rottweiler, Akbash dog, Anatolian Karabach, Moskiewski stróżujący, Owczarek kaukaski.

Należy również zwracać uwagę czy nasz pies nie szczeka zbyt głośno (przez wiele godzin) przebywając w bloku. Głośne szczekanie podlega pod Kodeks Wykroczeń, który mówi o zakłócaniu spokoju. Właściciel psa może zostać ukarany poprzez karę grzywny, ograniczenia wolności lub aresztu.

wooden gavel and books on wooden table,on brown background

Komentarze

  • Agata pisze:

    Obu wszyscy wywiązywali się ze swoich obowiązków. Za znęcanie się nad zwierzętami kary są za niskie, choć widać postępy.

Dodaj coś od siebie i skomentuj ten wpis!

Twój adres email nie zostanie opublikowany.

Nasza strona używa plików cookies, a korzystanie z niej oznacza zgodę na ich wykorzystanie. Dowiedz się więcej