Sklep e-hunter.pl

Blog

Problemy stomatologiczne u psów

Nieprzyjemny zapach z pyska (halitoza) – to częsta przypadłość u psów będąca również problemem dla ich właścicieli. Halitoza często jest objawem zapalenia dziąseł lub chorób przyzębia powstających z powodu tworzenia się i odkładania płytki nazębnej na powierzchni zębów. Stan zapalny dziąseł i przyzębia , a w końcu wyrostków zębodołowych kości ma charakter postępujący. W jamie ustnej rozwijają się bakterie beztlenowe, które przyczyniają się do niszczenia przyzębia – zęby zaczynają się chwiać, a w końcu wypadają. Choroba przyzębia wywołuje u psa ból i dyskomfort w gryzieniu.

Problem najczęściej dotyczy ras małych i miniaturowych w średnim i starszym wieku. Zapalenie dziąseł wynika z odkładania się płytki nazębnej i kamienia na powierzchni zębów. Płytka nazębna jest miękka – składa się z bakterii, resztek pokarmu i śliny. Z czasem w płytce odkładają się sole wapnia tworząc twardy porowaty kamień nazębny. Zapalenie dziąseł rozwija się gdy kamień nazębny tworzy się na szyjkach zębów – uszkadzając dziąsła. Objawy zapalenia dziąseł i chorób przyzębia to nieprzyjemny zapach, krwawienie z dziąseł, trudności w pobieraniu twardego pokarmu, a w końcu wypadanie zębów.

halitoza u psa, zapalenie dziąseł i choroby przyzębia

Leczenie

Sposób leczenia zależy od stopnia zaawansowania choroby. Z reguły konieczne jest chirurgicznie oczyszczenie zębów pod osłoną antybiotyków. Jeśli choroba jest bardzo zaawansowana lekarz weterynarii musi czasem usunąć jeden lub kilka zębów z chirurgicznym leczeniem zmienionych tkanek. Nie są to zabiegi proste – szukajmy przeszkolonych lekarzy weterynarii.

Ogólnie rzecz biorąc psy z rozpoznaną chorobą przyzębia powinny być pod stałą opieką wyspecjalizowanego lekarza weterynarii. Zęby psów wymagają czyszczenia z płytki i kamienia nazębnego co 6-12 miesięcy.

Zapobieganie

Najlepszym sposobem zapobiegania zapalenia dziąseł i chorób przyzębia jest regularne szczotkowanie zębów. Należy używać wyłącznie preparatów dla psów – pasta do zębów dla ludzi nie nadaje się do tego celu. Pasty dla psów z dodatkiem chlorheksydyny skutecznie redukują przykry zapach oraz ograniczają proces zapalny u psów z zaawansowanym procesem zapalnym. Takie szczotkowanie należy przeprowadzać codziennie. U psów zdrowych zaleca się szczotkowanie zębów 3x w tygodniu.

Rodzaj diety również ma znaczenie. Podawanie suchej karmy i twardych przekąsek powoduje, że psy żując ścierają płytkę i kamień nazębny, tym niemniej nie zastąpi to regularnego szczotkowania zębów.

Dodaj coś od siebie i skomentuj ten wpis!

Twój adres email nie zostanie opublikowany.

Nasza strona używa plików cookies, a korzystanie z niej oznacza zgodę na ich wykorzystanie. Dowiedz się więcej