Sklep e-hunter.pl

Blog

Stany naglące u psów. Ukąszenia przez owady

Najczęściej spotykane przypadki ukąszeń to użądlenia przez owady z rodziny błonkówek, są to pszczoły, osy i szerszenie oraz mrówki.

Jad tych owadów zawiera naczynioruchowe peptydy (np. histaminę, hialuronidazę) wywołującą reakcje toksyczne lub alergiczne.

Reakcje alergiczne są nadwrażliwością typu I (wczesną) na peptydy w jadzie.

Reakcje toksyczne – powodują enzymy (np. hialuronidaza) lub substancje typu KININ oddziaływujące na naczynia krwionośne.

Najczęściej ukąszenia dotyczą głowy, jamy gębowej, pyska i słabo owłosionych części łap.

psy-ukaszone-przez-osy

Objawy

Objawy mogą być różne – w zależności od ilości ukąszeń szczególnie niebezpieczne są napady np. roju pszczół, czy zniszczenie przez zwierzaka gniazda os lub ukąszenie szerszenia.

W przypadku pojedynczego ukąszenia – występuje miejscowa reakcja alergiczno – toksyczna w postaci obrzęku, zaczerwienienia oraz bólu w obszarze wokół ukłucia.

Postępowanie – należy usunąć żądło – przemyć środkiem odkażającym (jodyna, betadyna), przyłożyć zimny okład. W przypadku licznych pokąsań może wystąpić wstrząs anafilaktyczny i zagrażająca życiu niewydolność wielonarządowa.

Objawy to gorączka, apatia, osłabienie. Rozwijają się zaburzenia oddechowe (wysięk w płucach), pies zatacza się, mogą wystąpić drgawki. Często występują krwiste wymioty i biegunka wskutek zaburzeń układu krzepnięcia – z tego powodu mogą się również pojawić wybroczyny, wylewy do gałek ocznych.

Na skórze może pojawić się pokrzywka.

pies-ukaszony-przez-mrowke

Leczenie

Bez szybkiej pomocy weterynaryjnej zwierzę może zginąć.

Konieczne jest podanie płynów i glikosterydów dożylnie. W przypadku zaburzeń krzepnięcia konieczne jest podanie krwi lub mrożonego osocza. Przy szybkim leczeniu stan psa poprawia się i na ogół po kilkugodzinnej obserwacji możemy zabrać zwierzę do domu. Hospitalizację stosujemy przy bardzo dużych obrzękach, zwłaszcza w okolicy jamy gębowej.

 

Ukąszenie pająków

Na szczęście w Polsce nie występują pająki, których ukąszenia mogą zabić. Tym niemniej wskutek ocieplenia klimatu i globalnego importu z okolic gdzie takie pająki występują (Ameryka Północna, Środkowa, Południowa) sytuacja może się zmienić.

Do niebezpiecznych pająków należy czarna wdowa i pustelnik brunatny – najniebezpieczniejsze właśnie późnym latem lub wczesną jesienią. Wydzielają one w jadzie neurotoksynę zaburzającą przewodzenie w układzie nerwowym. Koty są bardziej wrażliwe na działanie jadu niż psy.

Ślad po ukąszeniu jest bardzo charakterystyczny – to blady obszar otoczony rumieniem. Występuje ślinotok oraz silne bóle brzucha. U kotów może dojść do porażenia mięśni oddechowych, najpierw występuje sztywność a następnie zwiotczenie mięśni, wymioty.

Leczenie to podtrzymanie czynności życiowych – w klinice weterynaryjnej.

*Ten artykuł ma charakter poglądowy, nie jest próbą leczenia przez Internet. Zwierzę leczy lekarz weterynarii po uprzednim jego zbadaniu.

Dodaj coś od siebie i skomentuj ten wpis!

Twój adres email nie zostanie opublikowany.

Nasza strona używa plików cookies, a korzystanie z niej oznacza zgodę na ich wykorzystanie. Dowiedz się więcej